Ako pestovať batáty?

Veľkej obľube sa v našich končinách čoraz viac tešia batáty ( sladké zemiaky). Je to z viacerých dôvodov. Jednoducho sa pestujú, majú na jednu rastlinu celkom dobré výnosy, sú zdravé a životaschopné. Vedeli ste, že jedlé sú aj ich listy a dajú sa v kuchyni používať ako špenát?

Batát potrebuje k úspešnému pestovaniu a dobrým výnosom minimálne 4 mesiace tepla. Potrebuje viac času k dozretiu ako obyčajné zemiaky a preto sa lepšie pestuje z predpestovaných sadeníc, ktoré sa pestujú od februára. Od februára preto, lebo aby z nich boli silné sadenice, potrebujú 90 až 100 dní.

Ako si vypestovať sadenice batátov?

Širším koncom dolu batát ponoríme do pohára s vodou, tak aby sa nedotýkal dna. Pomôžu nám špajle zapichnuté do batátu tak, aby ho takpovediac držali na pohári ( ako keď ste robili pokus s avokádom 🙂

Vodu mu meníme každé tri dni a čakáme kým pustí klíčok. Postupne tomuto klíčku budú vyrastať i korienky a dokonca i listy. Keď majú celé klíčky tak cca 20- 30 cm môžeme ich z batátu odlomiť a ešte na týždeň ich dáme do pohára s vodou.

Následne môžeme batát vysadiť do kvetináča alebo priamo do pôdy, pokiaľ už nehrozia žiadne mrazíky. Ja vysádzam po troch zamrznutých.

Ako sadiť sadenice do pôdy?

Batátom vyhovuje dobre priepustná, mierne kyslá pôda plná živín. Ak máte ílovitú ťažkú pôdu, je dôležité ju prekypriť ešte pred výsadbou. Ak na vrch pridáte ešte vyzretý kompost, tak bude výsledok ešte lepší. Fosfor totiž pomôže pri lepšom štarte.

Napísala som pre Vás ebook o tom, ako si založiť kompost a ako ho plniť. Tu si ho môžete stihnuť.

Vytvoríme si kopček v riadku 20 cm vysoký a cca 35 cm široký. Do takýchto vyvýšených riadkov budeme sadiť sadenice, ktoré sme si predpestovali. Ak sa chceme zbaviť buriny a zabezpečiť teplo pre batáty, tak je vhodné prikryť riadok čiernou netkanou textíliou.   Sadeničky sadíme pomerne hlboko, až polovica sadenice by mala byť pod zemou a rozostupy 30 – 40 cm. Batáty sú ťahavá rastlina a preto riadky dajte od seba cca 70cm. Na začiatku je fajn batáty polievať, aby dobre zakorenili a potom už vodu nepotrebujú vo veľkom množstve. Polievajte ich len keď je veľké sucho. Nemajú rady premokrené pôdy, dobre odolávajú suchu a keď sú dobre zakorenené, tak sú výrazne životaschopné.

Ako zberať batáty?

Po 100 až 120 dňoch od výsadby sú batáty zrelé a mali by byť dostatočne veľké. Poznáte to i tak, že ich listy ožltnú, ale nič sa nestane keď ich v pôde necháte do prvých mrazov. Pri vyberaní batátov zo zeme budte opatrní, aby ste nepoškodili šupku, lebo potom je horšie skladovateľný. Opatrne vyberte batáty a uložte ich na 2 týždne na tmavé, teplé a vlhké miesto aby ešte zmenili škorbovú chuť na sladkú. Radšej ich neumývajte, skrátite tak ich skladovateľnosť.

Skladovanie batátov

Batáty Vám pri teplote cca 13°C a vlhkosti 50% vydržia 6 mesiacov ak ich zabalíte každý zvlášť do novín.

Ako konzumovať batáty?

Teraz keď sme ich vypestovali, tak by sme si mali vedieť z nich pripraviť dobroty. Ja mám veľmi rada pečené batáty, podávané s kozím syrom, alebo grilovaným syrom. Robím z nich pyré a vynikajúca je i batátová polievka. Ak máte chuť na niečo sladké, tak ich posypte cukrom, škoricou, poprekladajte maslom a dajte piecť. Môžete ich pridať do muffinov a ja ich rada pridávam i do chleba. Skúšajte a podeľte sa s nami o Vaše recepty a fotografie na Facebooku alebo na instagrame.

Mojou vášňou je pestovanie zeleniny a ovocia pre vlastnú spotrebu a bez chemikálií. Preto ukazujem ľuďom, že pestovanie bez chémie je možné a vôbec nie je zložité. Tiež Vás rada prevediem spracovaním takto vypestovanej zeleniny a ovocia, aby ste ju využili na maximum. Ak chcete o mne vedieť viac, prečítajte si aké boli moje začiatky.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely tohto konkrétneho komentára. Zásady spracovania osobných údajov