Látkové a betónové tekvice

Je tu jeseň, obdobie, ktoré svet okolo nás farbí do oranžovej, žltej a červenej. Obdobie, kedy sa zima už neúprosne blíži a ešte predtým, ako všetko obelie dáva jasne najavo, že život je krásne farebný. Každý rok vyrezávame so synom tekvice. Keď bol menší vzal do ruky vŕtačku a vŕtal a vŕtal, až kým naša tekvica nedostala názov mliečna dráha 🙂

Tentoraz som sa rozhodla, že ozdoby jesene budú o niečo trvácnejšie. Mali sme doma zbytok betónu z prác okolo domu. O silónkové pančuchy tiež u nás nebola núdza 🙂

Betónové tekvičky

 • Zmes betónu
 • voda
 • silónkové pančuchy alebo ponožky
 • gumičky alebo povrázok
 • kúsky drievok
 • farby ( neni treba ak ich necháte surové)

Postup:

Zmiešame betónovú zmes s vodou, v pomere, ktorý je uvedený na obale. Ja som na 1kg zmesi pridala 100ml vody a bolo to akurát.

Túto zmes plníme do silónkových ponožiek a jemne pobúchame o podložku, aby sme sa zbavili vzduchových bublín.

Zaviažeme, aby betón nevytiekol a postupne uväzujeme tak, aby vznikol tvar tekvičky.

Paličku môžete vsunúť teraz, keď je betón vlhký, alebo ju nakoniec prilepiť tavnou pištoľou.

Nechajte stvrdnúť cca 3 dni.

Odbaľte tekvičky zo silónky a špagátikov a povrchovo upravte podľa svojich predstáv. Môžete ich nechať aj len takéto „surové“ betónové – i tie majú svoje čaro. Potom to u Vás na parapetnej doske môže vyzerať aj takto.

Látkové tekvičky

Práca na týchto tekvičkách je o niečo čistejšia 🙂 Nebudete potrebovať ani šijací stroj, bude Vám stačiť ihla a niť a znalosť základného stehu.

Budete potrebovať:

 • látku, z ktorej bude tekvička
 • látku na listy
 • drôtik
 • výplň tekvice
 • špagát

Z látky, vystrihnite kruh a obšite ho dookola základným stehom. Pomaly zaťahujte niť, ktorou ste šili, až sa akoby kruh uzavrie a vytvorí miska, ktorú naplníte výplňou ( ja som mala starý vankúš, ktorý už službu splnil).


Poriadne zatiahnite a zapošite, aby sa tekvička neotvorila.

Nastrihajte si 4 špagáty rovnakej dĺžky a postupne uväzujte tak, aby Vám v strede zostali trčať uviazané špagáty. Tieto obmotajte okolo drôtika a máte hotovú stonku.

Z kontrastnej látky vystrihnite list a prišite ho k tekvičke. Hotovo 🙂

Pre viac nápadov nás sledujte na Facebooku alebo na Instagrame.

Mojou vášňou je pestovanie zeleniny a ovocia pre vlastnú spotrebu a bez chemikálií. Preto ukazujem ľuďom, že pestovanie bez chémie je možné a vôbec nie je zložité. Tiež Vás rada prevediem spracovaním takto vypestovanej zeleniny a ovocia, aby ste ju využili na maximum. Ak chcete o mne vedieť viac, prečítajte si aké boli moje začiatky.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely tohto konkrétneho komentára. Zásady spracovania osobných údajov