Návod na šitie rúška

STIAHNITE SI STRIH – TU>>>

Už aj my máme tie svoje rúška ušité a verím, že tieto dva postupy Vám Vaše šitie uľahčia. Nafotila som tri postupy. Dva sú na rúško jednoduchšie a jeden pre kutilov, ktorý majú k šitu bližšie, avšak ani jeden z týchto návodov nie je tak zložitý, aby ste ho nezvládli.

Podľa rôznych článkov, štatistík či grafov je najvodnejšie ako náhradu za respiračnú rúšku použiť obyčajné vrecko od vysávača a preto som ako výplň rúšky použila práve vrecko 🙂

Vrecko od vysávača môžete zvoliť rôzne, nemusí to byť konkrétne toto, ide o to zostať doma a neutekať do obchodu vykúpiť vysávačové vrecká. Ak nemáte ani vrecko od vysávača, použite napríklad tenší filc. Ak nemáte ani ten, postačí Vám rúška bez výplne, alebo tam proste dajte ešte jednu vrstvu bavlnenej látky. Akákoľvek rúška je lepšia ako žiadna.

Aj na krabici od vreciek máte napísané vysoká filtrácia, čiže lepšie ako nič. Viem, že to nie je filter proti vírusom, ale prekážka to pre vírus určite je.

Mala som doma posledné vrecko, takže odteraz nevysávam 😀 má to aj pozitíva 😉

Vytvorila som pre Vás aj strih. Stiahnete si ho TU>>> Obsahhuje strihy dva: jeden pre dospelých a jeden pre detičky.

Látku si vyberte podľa možnosti alebo vkusu, ak ich máte viacero. My sme po dohode zvolili takúto pozitívnu farebnú.

  1. položte strih na látku a vystrihnite 2krát (budete zošívať pozdĺž naznačených značiek.

2. vystrihnite 2krát strih z druhej látky, alebo použite tú istú a v tom prípade budete mať 4 vystrihnuté rovnaké diely. Ja som volila inú farbu aby bolo jednoduchšie rozlíšiteľné ktorá strana bola použitá.

3. Naše rúško bude mať i záševok, tak aby lepšie sedelo pri nose. Odfotila som pre Vás TIP ako presne obkresliť záševok zo strihu. Stačí ak si strih prišpendlíte na látku pozdĺž nakresleného záševku a z druhej strany ceruzkou nakreslíte čiaru, ktorá pospája špendlíky ( ako keď sme boli malí a spájali jednotlivé body na obrázku a nedočkavo čakali čo z toho vznikne 🙂

Zašpendlený strih na látku

Otočené z druhej strany a pospájané ceruzkou . Takto pokračujte až pokým nemáte predkreslené všetky záševky na 4 dieloch.

Zašijeme záševky na značke, ktorú sme si nakreslili.

Takto vyzerá zašitý záševok.

4. Vždy zošívame diely tak aby bolo líce látky na líci druhej látky (líce látky – tá krajšia strana látky, ktorú chcete aby bolo vidno 🙂

Líce na líci. Poznáte tú pesničku Cheek to cheek? Ja ju mám veľmi rada.

Prešite diely tak ako na obrázku

4. Opäť líce k lícu a po obvode prešite tak aby boky zostali neprešité, lebo tam budete vkladať gumičky resp šnúrky, ktoré zaviažete priamo na hlave.

Pri ukladaní jednej i druhej časti na seba, dávajte pozor na záševky, tie Vám presne ukážu ako položiť jeden diel na druhý.

Zošite tieto dva diely spolu po dlhších okrajoch.

Teraz je čas na filter, v podobe vrecka na vysávač. Vystrihnite dva diely, tak ako z farebnej látky a zošite ich rovnako.

Takto to bude vyzerať

prišpendlite tento filter na rubovú stranu už zošitých dvoch dielov. Je jedno či ho priložíte zo strany farebnej alebo žltej látky, vždy bude filter uprostred, keď budeme prevracať celé rúško.

Prešite znova po dlhších stranách rúška a tie kratšie stále nechajte nezošité. Prevráťte celé rúško.

Teraz ideme ušiť malý tunel na drôtik, ktorý nám rúško dokáže prispôsobiť ku kontúre nosa.

Tunel šite na tej strane kde máte záševky a nedošite úplne dokonca, aby sa Vám pekne podarilo ohnúť a zapošiť kraje.

Vsuňte do tunela drôtik. Odstrihnite z neho toľko aby neprečnieval von.

Vložte gumičky a zahnite kraje látky dovnútra. Prišpendlite si všetko a vyskúšajte ako Vám vyhovuje dĺžka gumičiek. Nastavte si jej dĺžku tak aby Vás pri nosení netlačila, ale aby rúško dostatočne priliehalo

HOTOVO – strih si stiahnite TU>>>

Druhé rúško je jednoduchšie.

Vystrihnite z látky kus s rozmermi 40cm x 18 cm, preložte ho na polovicu a zošite na protiľahlej stane oproti tej preloženej.

5mm pod vrchnou stranou vytvorte tunel, do ktorého pôjde drôtik. Vložte drôtik do tunela. Nezošité bočné okraje založte smerom dnu a prežehlite, vložíte nakoniec medzi ne šnúrky na viazanie alebo gumičku. Zašívať boky budete až nakoniec.

Postupne prehnite látku do tvaru harmoniky. Nie je dôležité koľkokrát preložíte, alebo v akých rozostupoch. Prežehlite

Teraz je čas na šnúrky. Vložte ich dnu a prišpendlite. Nakoniec prešite a HOTOVO.

STIAHNITE SI STRIH – TU>>>

Rúško so šikmým prúžkom

Poznáte šikmý prúžok? Aj to je jedna z možností a dalo by sa povedať že asi najjdnoduchšia. Základ zostáva rovnaký, len nmusíte zahýbať. Proste to schováte pod tzv. šikmý prúžok.

Ak neemáte šikmý prúžok, vieete si ho jdnoducho vyrobiť. Odstrihnite dlhý pás látky a zložte ho smrom do strdu prúžku

Toto je len ukážka ako sa vyrába šikmý prúžok, vy ho budete mať dlhší. Takže obdĺžnik látky a zložiť smerom dnu. Prežehliť.

Teraz zložte k sebe a prežehlite. Hotovo! máte šikmý prúžok a môžeme pokračovať.

Prišpendlite si prúžok tak aby z každej strany bol dosť dlhý na uviazanie.
Vložte drôtik do vrchnej časti.
Teraz už len prešiť pozdĺž prúžka a máte hotovo
Mojou vášňou je pestovanie zeleniny a ovocia pre vlastnú spotrebu a bez chemikálií. Preto ukazujem ľuďom, že pestovanie bez chémie je možné a vôbec nie je zložité. Tiež Vás rada prevediem spracovaním takto vypestovanej zeleniny a ovocia, aby ste ju využili na maximum. Ak chcete o mne vedieť viac, prečítajte si aké boli moje začiatky.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely tohto konkrétneho komentára. Zásady spracovania osobných údajov