Škrupiny z vajec – výborný zdroj vápnika

Jedálniček mnohých z nás obsahuje i vajíčka. Nanešťastie vo väčšine domácností končia ich škrupiny v koši, v tom lepšom prípade v komposte.

Ak si ich budete odkladať, tak Vám pomôžu obohatiť pôdu pri výsadbe plodovej zeleniny, ktorá vápnik potrebuje k správnemu rastu a tvorbe zdravých a chutných plodov. Dobré su však i pre izbové rastliny.

Čo obsahuje škrupina z vajca?

stopové prvky: železo, jód, kobalt, zinok, mangán, fosfor či meď, ale taktiež je aj zdrojom uhličitanu vápenatého, kysličníka hlinitého, kremičitého a fosforečného.

1g vysušených škrupín obsahuje približne 370 mg vápnika. 

Ako si nachystať škrupiny na použitie v záhrade?

Ja si šrupiny vždy po rozbití a upotrebení vajíčka poriadne poumývam a tak ich dám sušiť. Keď už mám nazbierené väčšie množstvo, tak ich pár minút prevarím vo vriacej vode aby som ich vydezinfikovala. Možno to pre záhradu nie je nutné, väčšinou sa takto dezinfikujú pri spotrebe pre ľudí, ale ja mám tak istotu, že do pôdy nezanesiem niečo čo tam nechcem.

Po tom, čo ich prevarím, si ich opäť osuším a rozdrvím na čo najmenšie časti. Môžete použiť i robot, ktorý Vám pomôže naozaj dosiahnuť jemný prášok. Nechajte si časť len jemne rozdrvenú – tieto použijete proti slizniakom.

Použitie škrupín v záhrade

Používam ich ako hnojivo v čase, keď vysádzam napríklad rajčiny a to tak, že keď vyhĺbim jamku, do ktorej vkladám priesadu, nasypem tam jemný prášok z pomletých škrupín a živiny sa tak dostanú priamo ku koreňom. Až potom priesadu zahrniem hlinou. (dávam cca 1 polievkovú lyžicu, ide o to aké množstvo máte k dispozícii, teda vždy sa snažím rozdeliť k čo najviac rastlinkám.)

Keď ich mám dostatok tak ich rozsýpam okolo šalátov a zelených lístkov špenátu či iných plodín, aby som zamedzila slizniakom v pohybe. Často pridávam i usadeninu z kávy, tá mi tiež pomáha zbaviť sa týchto škodcov v záhrade. Niekedy im dám i trojkombináciu a spravím im pivný kúpeľ 🙂 to sa mi tiež osvedčilo.

Ak máte izbové rastliny tak i im ich môžete do pôdy pridať namleté, alebo škrupiny vložte do vody, ktorou kvety polievate a nechajte ich tam luhovať. Dostanú tak vyživujúcu zálievku, ktorá im viditeľne prospeje.

Mojou vášňou je pestovanie zeleniny a ovocia pre vlastnú spotrebu a bez chemikálií. Preto ukazujem ľuďom, že pestovanie bez chémie je možné a vôbec nie je zložité. Tiež Vás rada prevediem spracovaním takto vypestovanej zeleniny a ovocia, aby ste ju využili na maximum. Ak chcete o mne vedieť viac, prečítajte si aké boli moje začiatky.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely tohto konkrétneho komentára. Zásady spracovania osobných údajov